Rëndësia e vitaminës D në trup

I botuar Karolis Zilinskas

Ndoshta të gjithë kanë dëgjuar për rëndësinë e vitaminës D në trupin tonë dhe mungesën e saj të lituanishtes së shpeshtë, veçanërisht gjatë periudhës së dimrit. Hulumtime të shumta kanë vërtetuar përfitimet e vitaminës D për trupin dhe rëndësinë e funksioneve jetësore të trupit.

Ne rekomandojme:FEN Vit D

Disa sëmundje shoqërohen me mungesë të vitaminës D: disa sëmundje autoimune, onkologjike, rrallim kockash, depresion. Në mungesën e vitaminës D, dobësinë e muskujve, lodhjen, dhimbjen e shpeshtë të kokës, dobësinë e trupit, traktin e përsëritur të frymëmarrjes dhe mundësinë e sëmundjes së zemrës. Mungesa e vitaminës D manifestohet veçanërisht në moshën më të vjetër, me marrjen e vitaminës D me moshën. Nivelet e duhura të vitaminës D mund të rregullojnë prodhimin e insulinës, magnezit, kalciumit dhe metabolizmit të fosforit në trup, dhe të promovojnë thithjen e kalciumit nga trakti gastrointestinal. Natyrisht, të gjithë duhet të marrim nga dielli. Kur dielli është në diell, trupi natyrisht prodhon vitaminë D, por verë të shkurtër në Lituani, rrezet e diellit të ulët të drejtpërdrejtë parandalojnë prodhimin e sasisë së duhur të vitaminës D në trupat tanë. Shumica e njerëzve në kohën kur dielli shkëlqen intensivisht jashtë ambienteve të jashtme, por në zyra, kështu që rrezet e diellit direkte merr pak, dhe shumë njerëz pëlqejnë të përdorin kremra mbrojtës gjatë pushimit, dy herë në javë midis 10-14 orësh, dhe rrezet e diellit duhet të arrijnë në të paktën 1/4 e trupave tanë direkt. Kështu që ne mund të pyesim veten nëse kemi mjaft dritë dielli) dhe këtu vetëm për periudhën e verës, dhe si e merrni vitaminën D gjatë sezonit të ftohtë? Ne gjithashtu mund të marrim një sasi të caktuar të vitaminës D me ushqim. Vitamina D përmban qumësht yndyror, gjalpë, mish, peshk të yndyrshëm, vaj peshku, të verdhë veze. Një nga mënyrat më efektive për të ruajtur sasinë e duhur të vitaminës D, duke marrë shtesat me cilësi të lartë të vitaminës D dhe herë pas here nga koha në vitaminë D gjatë testit të gjakut të vitaminës D.


Ndani këtë postimNjë postim më i ri →

Net Orders Checkout

Item Price Qty Total
Subtotal €0.00
Shipping
Total

Shipping Address

Shipping Methods